Türkiye’de İlk Defa Tek Port Vats Lobektomi Yöntemi İle Ameliyat Yapıldı

Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlhan Ocakcıoğlu, Tek Port Vats Lobektomi yöntemi ile cerrahi operasyon yaparak Türkiye ‘ de bir ilki gerçekleştirdi. Türkiye ‘ nin önemli sağlık merkezlerindeki doktorlardan tebrik alan başarılı doktora hastane yönetimi plaketle ödüllendirdi.

Plaket töreninde bir açıklamada bulunan Dr. İlhan Ocakcıoğlu, lokalize bronşektazi adı verilen hastalığın tedavisinin genellikle ya açık ya da klasik kapalı yöntemlerle yapıldığını belirtti. Açık yöntemde yaklaşık 20-25 santimetrelik cilt kesisinin yapıldığını ve kaburgaların ayırıcı aletlerle ayrılarak görüş sahası elde edildiğini ifade eden Ocakcıoğlu, “Bu yöntem hem ağrılı hem de cilt üzerinde daha fazla iz bırakmaktadır. Klasik kapalı yöntemde ise, yaklaşık mevcut bölgede 5 santimetrelik kesiğin yanında 2 ila 4 adet ayrı kesikler yapılır. Bu yöntem hem daha ağrısız hem de daha estetik oluyor. Hastamıza yapmış olduğum Tek Port Vats Lobektomi yöntemi ise sadece bir adet 5 santimetrelik kesik ile kapalı olarak yapılmasıdır” dedi.
Tek Port VATS Lobektomi yönteminin daha önce yapılmasının zor olduğunu ve sadece 5 santimetrelik tek kesikten tüm aletlerin aynı yerde olacak şekilde işlemin yapıldığına dikkat çeken Ocakcıoğlu, “Tek kesik ile yapılan bu kapalı yöntem, ülkemizde ilk defa uygulanmış olup, dünyada da sadece birkaç merkezde yapılmaktadır. Bunu Van ‘ da başardığımız için çok mutluyum” dedi