Doç. Dr. İlhan Ocakcıoğlu

GÖĞÜS CERRAHİSİ UZMANI

Doç. Dr. İlhan Ocakcıoğlu dünyadaki ilk Tek port VATS Hidatik Kist ameliyatı ve Türkiye’deki ilk Tek port VATS Lobektomi ameliyatı gibi ulusal ve uluslararası düzeyde başarı ve ilklere imza atmıştır.

Kayseri Sümer Lisesi’nden 1995 yılında mezun olduktan sonra tıp fakültesi eğitimini Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. 2002 yılında tıp doktoru ünvanı alan Ocakcıoğlu, uzmanlık eğitimini İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, Göğüs Cerrahisi alanından almıştır. 2012 yılında KU Leuven Üniversitesi’nde (Belçika) ”Leuven University Hospital” adlı hastanenin Göğüs Cerrahisi kliniğinde ”endoskopik akciğer ve yemek borusu ameliyatları” ve ”akciğer nakli” alanlarında eğitim almıştır. Mecburi hizmet yükümlülüğünü Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamladıktan sonra Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi kliniklerinde çalışmıştır. 2019 yılında Doçent ünvanı almaya hak kazanmış olup Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde çalışmaktadır.

Minimal invaziv göğüs cerrahisi (Tek port VATS), akciğer kanseri, mezotelyoma, mediasten ve timus hastalıkları (Timoma ve Miyastenia Gravis), göğüs duvarı deformiteleri (Pektus Ekskavatum, Pektus Karinatum), hiperhidrozis (Aşırı Terleme), ekstended göğüs ameliyatları, torasik outlet sendromu (TOS), trakea rezeksiyonu ve rekonstrüksiyonu, özofagus (Yemek Borusu) ve diyafram cerrahisi halen aktif olarak ilgilendiği konular arasındadır.