Endoskopik Torakal Sempatektomi (ETS)

Endoskopik torakal sempatektomi (ETS) veya diğer bilinen adıyla ”ETS ameliyatı” koltuk altı terlemesi (aksiller hiperhidrozis), avuç içi terlemesi (palmar hiperhidrozis), aşırı yüz terlemesi ve kızarması dahil olmak üzere farklı hiperhidrozis tiplerinin tedavisinde kullanılan minimal invaziv bir prosedürdür. ETS ameliyatı sempatik zincire ait gangliyon ve aralarındaki bağlantıların belirli seviyelerde kesilme, yakılma ya da klipsleme yoluyla kesintiye uğratılması ile gerçekleştirilir.

ETS hiperhidrozu son derece yüksek bir başarı ve hasta memnuniyeti ile tedavi eder. Hemen hemen tüm hastalar aynı gün evlerine taburcu edilir ve ameliyattan sonraki birkaç gün çok hafif rahatsızlıklar yaşarlar. Hastaların az kısmında vücudunun diğer bölümlerinde hafif bir terleme artışı yaşansa da, bu nadiren sorunludur ve hastaların büyük bir çoğunluğunda, sempatik gövdenin uygun seviyeleri bölündüğünde aşırı terlemeleri tedavi edilir.

Ameliyat genel anestezi altında aynı seansta iki koltuk altı çizgisinden açılan 0.5 cm uzunluğundaki tek cilt kesisinden gerçekleştirilir. Işık kaynağı ve küçük fiberoptik kamera takılı ince bir alet olan torakoskop kullanılarak ameliyat edilecek saha büyütülmüş olarak görüntülenir. Göğüs kafesi içerisinde seyreden sempatik sinir veya sinir gangliyonları (sinir terminalleri) terlemenin tipine bağlı olarak belirli seviyeden kesilir. Ameliyat süresi iki taraf için toplam 20-30 dakika kadar sürmektedir.

Çoğu insan ameliyattan sonraki gün eve gidebilir. Sonrasında bir hafta boyunca hafif ağrı hissedebilirsiniz. Doktorunuz reçetesiz veya reçeteli ağrı kesici ilaç almanızı önerebilir.

Sempatik zincir
Sempatik zincir anatomisi

Detaylı bilgi için Aşırı Terleme (Hiperhidrozis) sayfasını ziyaret ediniz.