Pancoast tümörleri veya diğer bilinen adıyla süperior sulkus tümörleri tüm akciğer kanserleri içinde yaklaşık %5 sıklıkla görülmektedir. Akciğerin üst kısmından ortaya çıkan tümör büyüdükçe çevredeki kaburgaları, kasları, lenf düğümlerini, damar yapılarını, üst omurgaları, sinirleri ve muhtemelen omuriliği tutar. Bu durum omuz ve kolda şiddetli ağrıya neden olur. Pancoast tümörlerinin teşhisi genellikle gecikir, çünkü tümör öksürük gibi klasik akciğer kanseri semptomlarını göstermez.

Pancoast tümörü, göğsün üst kısmında aşağıdaki bir veya birden fazla yapıya yayılabilir:

  • Göğüsteki üst kaburgalar
  • Göğsün üst kısmındaki sinirler
  • Kol ve eli besleyen omuriliğe yakın sinir demetleri (brakiyal pleksus)
  • Kollara kan sağlayan kan damarları

Normal akciğer kanserinden çok daha lokal olarak invaziv olmasına rağmen, tümör genellikle uzağa yayılmamıştır ve potansiyel olarak Pancoast tümör cerrahisi etkili bir tedavi seçeneği olabilir. Ameliyatın amacı, akciğerin bir kısmının yanı sıra göğüs duvarındaki bazı kaburgalar ile birlikte tümörün tamamının çıkarılmasıdır. Çoğu zaman kanserin tutulumuna bağlı olarak, omurganın bazı kemikli kısımlarının da çıkarılması gerekebilir.

Genellikle tümörün boyutunu küçültmek için kemoterapi ve/veya hedefe yönelik tedavi, ilave olarak radyasyon tedavisi uygulanır, bu tedaviler sonrasında cerrahi tedavi gerçekleştirilir.

Detaylı bilgi için Pancoast Tümörü Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?